Przejdź do treści

112 dla zwierząt rozszerza działanie. Świętokrzyskie z Animal Helper

Działa 24/7, przyjmuje zgłoszenia i proceduje je do odpowiednich służb. By pomoc trafiła do zwierzęcia jak najszybciej. To nie tylko aplikacja i obsługująca ją centrala, ale także ogromne usprawnienie systemowe, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie zwierząt. Zasięg aplikacji Animal Helper poszerzył się właśnie o województwo świętokrzyskie. W duchu współpracy, bo dzięki wsparciu Fundacji Mushika.

Pseudohodowle, znęcanie się nad zwierzętami, wypadki drogowe z udziałem zwierząt – to tylko niektóre z przypadków, które codziennie zgłaszane są do całodobowej centrali Animal Helper. Zgłoszenia błyskawicznie przekierowywane są przez specjalnie przeszkolonych pracowników do odpowiednich dla danego rodzaju i miejsca zdarzenia służb, instytucji lub organizacji pozarządowych. Czas jest tutaj kluczowy.

Już w Świętokrzyskiem

Od 26 marca z aplikacji Animal Helper mogą skorzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający województwo świętokrzyskie. To dzięki wsparciu Fundacji Mushika – Pochodzę z tego regionu, więc jest mi on szczególnie bliski. Świętokrzyskie jest mało zurbanizowane, co często wiąże się z trudnościami w dostępie do opieki nad zwierzętami – mówi prezeska Fundacji Mushika, Katarzyna Wypychewicz.

Animal Helper to projekt oddolny, który nie jest finansowany przez państwo. Wsparcie takich partnerów jak Mushika jest kluczowe dla rozwoju projektu – Jesteśmy małą organizacją z wielkimi marzeniami i celami. Chcemy pomagać zwierzętom, docelowo w całej Polsce. By pomoc trafiała do nich jak najszybciej, a ludzie, którzy chcą im pomagać, nie spotykali się z murem. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Fundacji Mushika, z naszego narzędzia skorzystają mieszkańcy i w efekcie zwierzęta ze Świętokrzyskiego – tłumaczy Adam Van Bendler, założyciel Fundacji Psia Krew i inicjator powstania Animal Helper.

Większość Polski z aplikacją

To już 10 województw, w których można skorzystać ze 112 dla zwierząt. – Kiedyś poleciłam Animal Helper bliskiemu przyjacielowi, którego mama natknęła się na porzuconego psa w województwie śląskim. Wtedy zdałam sobie sprawę, jak bardzo taka aplikacja jest potrzebna. System opieki nad zwierzętami w Polsce jest złożony, ponieważ w zależności od sytuacji, np. wypadek drogowy z udziałem dzikiego zwierzęcia, złe traktowanie zwierzęcia gospodarskiego, porzucone zwierzę domowe, wymagana jest interwencja różnych instytucji – opowiada Wypychewicz.

Aplikacja działa od listopada 2023 roku i zaczęła w jednym województwie – pomorskim. Stopniowo do animalhelperowej mapy dołączały kolejne województwa. Choć docelowo ma działać w całym kraju, nie jest łatwo – Obecnie zatrudniamy kilkanaście operatorek i musimy mierzyć siły na zamiary. Tygodniowo wpływa od stu do dwustu zgłoszeń. Rozszerzamy działania stopniowo, bo każde kolejne województwo wiąże się z zatrudnieniem kolejnych osób, czyli z kosztami – wyjaśnia Paweł Gebert, pomysłodawca Animal Helper.

Na pomoc zwierzętom

Od początku istnienia do centrali Animal Helper wpłynęło już ponad 11 300 zgłoszeń dotyczących zwierząt w potrzebie. Dzięki działaniom centrali pomoc dotarła do dziesiątek tysięcy zwierząt. – Skala cierpienia zwierząt w Polsce jest ogromna. Cieszymy się, że dzięki naszym zgłaszającym, później dzięki działaniom operatorek, a w następstwie służb, urzędów i innych organizacji, ta pomoc do nich dociera. Wspólnie udało nam się już zamknąć kilka pseudohodowli, poprawić warunki bytowe zwierząt i przede wszystkim, uratować ich zdrowie i życie – dodaje Gebert.

Wsparcie Fundacji Mushika i rozszerzenie Animal Helper o województwo świętokrzyskie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku polepszenia sytuacji zwierząt w Polsce – Ludzie mają w sobie dużo empatii i chcą pomagać, ale często nie wiedzą, jak to zrobić. Powinniśmy ułatwiać właściwe postępowanie – zakończyła Katarzyna Wypychewicz.


Animal Helper to stworzony od zera system i rozwiązania, które w zakresie pomocy zwierzętom sprostają potrzebom całego kraju.  Jeden system obiegu informacji, z obsługującą zgłoszenia centralą, by użytkownik nie tracił czasu na zastanawianie się, gdzie zgłosić dany przypadek i by nie odbijał się od zamkniętych drzwi.

Aplikacja Animal Helper jest dostępna w wersji web na www.zglos.animalhelper.pl, a także w wersji mobilnej w sklepach AppStore i Google Play.

Animal Helper to oddolna inicjatywa Fundacji Psia Krew, w całości opierająca swoją działalność na wsparciu darczyńców i partnerów. Aplikacja i obsługująca ją centrala aktualnie działają 24/7 i przyjmują zgłoszenia z 10 województw. Aby taki stan rzeczy mógł się utrzymać, konieczne jest wsparcie finansowe. Można ją wspierać między innymi przekazując 1,5% podatku (KRS: 0000730048).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *