Nie od dziś znane jest powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Co do zasady dbamy więc o to, by odżywiać się zdrowo. Jak to wygląda w przypadku naszych zwierząt? Aplikacja Animal Helper ma służyć pomocy zawsze, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda. Dotyczy do także tych, które są zaniedbywane przez swoich opiekunów, m.in. poprzez nieodpowiednie karmienie lub w skrajnych przypadkach jego brak.
Marna buda stojąca w pełnym słońcu, za krótki łańcuch, a do tego pusta miska. Niestety, takie obrazki wciąż są codziennością. Wychudzone zwierzę, które tak bardzo lgnie do człowieka i potrzebuje jego miłości to widok, który łamie serce. Nieprawidłowy sposób żywienia zwierząt ma bezpośredni wpływ na ich zły stan zdrowia, dlatego też jest to jedna z podstaw do wykonania interwencji.
Przepisy prawne
Według ustawy o ochronie zwierząt: „Każdy kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu odpowiednią karmę”. Co więcej, zgodnie z zapisami ustaw, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku, traktowane jest jako znęcanie się nad zwierzętami.
To tyle, jeśli chodzi o teorię – w praktyce bowiem ustawa jest nieścisła. Nie zawiera, jakże potrzebnej w tym przypadku, definicji „odpowiedniej karmy”. „Odpowiedni” według słownika PWN oznacza „spełniający wymagane warunki”, „karma” według tego samego słownika, oznacza „pokarm dla zwierząt”. Odpowiednia karma to wobec tego nic innego, jak pokarm dla zwierząt, który spełnia wymagane warunki. Wymagane warunki uściślają zaś specjalistyczne informacje i wytyczne podmiotów, które zajmują się ustalaniem norm i zaleceń żywnościowych dla zwierząt.
Ilość karmy w karmie
Na szczęście czasy, gdy w zwierzęcych miskach lądowały obiadowe resztki odchodzą już do lamusa. Choć, niestety, wciąż zdarza się, że lądują tam przypadkowe zapychacze zamiast pełnowartościowej karmy, świadomość w zakresie żywienia zwierząt jest już coraz większa. Nadal jest jednak wiele do zrobienia w tym zakresie.
Zgodnie ze wskazaniami The European Pet Food Industry Federation, czyli partnera w konsultacjach Komisji Europejskiej w większości działań dotyczących karm dla zwierząt, odpowiedni pokarm będą stanowiły pełnowartościowe produkty żywnościowe o określonej wartości odżywczej i energetycznej, zawierające odpowiednie dla gatunku i wieku węglowodany, białka, tłuszcze, składniki mineralne oraz witaminy. W wytycznych możemy znaleźć między innymi zalecane zawartości składników odżywczych, ilości pokarmu, a także pory karmienia.
Ilość pokarmu podawanego każdemu zwierzęciu powinna być oparta na istniejących danych dotyczących karmy wymaganej do utrzymania stałej masy ciała lub oszacowanym zapotrzebowaniu dziennym na energię bytową. Przy czym ilość należy dostosować także do trybu życia zwierzęcia – przy większym wysiłku fizycznym należy wyrównać spalone kalorie. Ponadto, zwierzęta powinny być karmione przynajmniej raz dziennie i każdego dnia o tej samej porze, przy zapewnionym stałym dostępie do świeżej wody.
Czytaj etykiety
Jaka karma będzie więc odpowiednia dla Twojego zwierzęcia? Codziennie jesteśmy zalewani pięknymi reklamami karm w kolorowych opakowaniach, z radosnymi i puchatymi pieskami i kotkami w rolach głównych. I jak to zwykle w życiu bywa – do nadmiernie reklamowanych produktów dobrze jest podchodzić ze sporą rezerwą.
Często z przodu widnieje olbrzymi napis „kurczak”, ale na odwrocie widnieje informacja, że owego kurczaka w tej karmie jest ledwie kilka lub kilkanaście procent. Dlatego zawsze odwróć opakowanie i spójrz, jak prezentują się dane składniki. I czy czasem nie znajdują się tam niepotrzebne węglowodany, jak ryż, kasza czy zboża.
W przypadku psów, głównym źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny, a białka pochodzenia zwierzęcego obejmują komplet niezbędnych dla tego gatunku aminokwasów, dlatego określamy je mianem pełnowartościowych. Możliwe jest wprawdzie zastąpienie diety białkami roślinnymi, ale wymaga to obszernej wiedzy i dostępu do danych analitycznych wykorzystywanych surowców. Zawartość białka w pokarmie powinna być skorelowana z jego kalorycznością. Tłuszcz w pokarmie odgrywa główną rolę zapotrzebowania zwierzęcia w energię. Składniki mineralne (mikro- i makroelementy) odpowiadają za budowę szkieletu i tkanek miękkich, a także regulują pracę wielu narządów.
Najczęstsze błędy
Odpowiednia karma to pełnowartościowe posiłki o określnej dla konkretnego gatunku wartości odżywczej i energetycznej. Dlatego też, decydując się na posiadanie zwierzęcia, należy wziąć pod uwagę jego realne potrzeby i swoje własne ograniczenia.
Częstym błędem właścicieli zwierząt jest chęć zminimalizowania kosztów ich utrzymania poprzez karmienie ich głównie tzw. wypełniaczami, które wprawdzie mają jakieś tam wartości odżywcze, ale z pewnością nie są one wystarczające do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcego organizmu. Do ich grona zaliczają się ziemniaki, ryż, kasza, makaron i pieczywo. Wszystko to prowadzi do niedoborów w gospodarce żywieniowej organizmu, zaburza należyte funkcjonowanie i może prowadzić do śmierci.
Kochaj i karm
Głównym czynnikiem w żywieniu podopiecznego zawsze musi być jego dobrostan i zdrowie. Nigdy nie może być to aspekt ekonomiczny. Zwierzę powinno być karmione zbilansowanymi posiłkami, zawierającymi wszystkie wymagane wartości odżywcze. Zwykle sklepowe, gotowe karmy dobrej jakości, dedykowane konkretnym gatunkom zwierząt, w zupełności sprawdzają się w swojej roli.
Pamiętajmy, że nieodpowiednie karmienie zwierzęcia, a w skrajnych, nagminnie zdarzających się przypadkach jego brak, są podstawą do tego, by uznać, że zostały wypełnione znamiona wykroczenia. We wspomnianych skrajnych przypadkach dochodzi także do przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.