Przejdź do treści

Gdy robi się zdecydowanie za gorąco – udar cieplny u zwierząt

Uch, jak gorąco, puff jak gorąco, uff jak gorąco… Wysokie temperatury i duchota to połączenie, które jest szczególnie groźne dla naszych czworonożnych podopiecznych. Niestety, latem, gdy temperatura osiąga ekstremalnie wysokie wartości, o udar cieplny jest bardzo łatwo. To stan zagrożenia życia zwierzęcia, gdy trzeba działać bardzo szybko.

Psiaki, zwłaszcza szczeniaki lub starsze, a także te większe lub z krótką kufą, szczególnie źle znoszą upały. Czasem wystarczy tylko kilka lub kilkanaście minut w pełnym słońcu, by zwierzę dostało udaru cieplnego. Wtedy kluczowa jest szybka i skuteczna reakcja. W poprzednim artykule uczyliśmy Was jak uniknąć przegrzania u zwierząt, teraz czas na kilka wskazówek co robić, gdy mamy już do czynienia z udarem cieplnym u zwierzęcia.

Objawy udaru cieplnego u psa

Jeżeli odnosisz wrażenie, że Twój pies jest jakiś nieswój, wygląda na bardzo nieszczęśliwego i wyraźnie się męczy – jest to już powód do zwiększonej czujności. Oczywiście, to normalne, że w upalne dni pies ma mniej energii i częściej odpoczywa. Ale jeżeli dochodzą do tego tak niepokojące objawy, jak ewidentne wyczerpanie i brak sił lub pobudzenie i niezborne ruchy – są powody do obaw!

Mało znanym faktem jest to, że psy się nie pocą. O ile nam, ludziom, łatwo jest obniżać temperaturę ciała właśnie poprzez pocenie się na całej powierzchni skóry, psiaki pocą się co najwyżej pomiędzy poduszkami łapek. Ich głównym sposobem na obniżenie temperatury jest ziajanie. Kiedy jednak widzisz, że ziajanie przeobraża się w ciężkie dyszenie, pysk jest otwarty, psiak łapczywie łapie powietrze, a do tego jego dziąsła są ciemnoczerwone – nie zwlekaj z działaniem, bo Twój pies właśnie zmaga się z udarem cieplnym.

Rozpoznanie udaru cieplnego

Pies w ciężkich przypadkach udaru cieplnego jest nieprzytomny, ciężko oddycha lub jest w stanie zapaści. W lżejszych przypadkach zaś ma pianę na pysku, wysunięty język i mocno zauważalne trudności w oddychaniu. Do tego wszystkiego jest nadmiernie pobudzony lub odwrotnie – osłabiony i apatyczny. Oznacza to, że temperatura jego ciała jest zbyt wysoka, a on najzwyczajniej sobie z tym nie radzi. Potrzebna jest tu Twoja pomoc!

Szybkie działanie

Jak to zwykle bywa w stanach zagrożenia zdrowia i życia – tu także kluczowy jest czas reakcji. Twoje zwierzę potrzebuje doraźnej pomocy i natychmiastowego obniżenia temperatury ciała. W tym celu jak najszybciej ochłódź je za pomocą zimnej wody. Jeżeli przebywacie na zewnątrz, przenieś je w chłodne, zacienione miejsce. W domu może to być np. wyłożona kafelkami łazienka.

Zwierzę najlepiej położyć na mokrym ręczniku. Następnie, kolejnym mokrym ręcznikiem robić zimne okłady. Co istotne, ręcznik należy co chwilę ponownie namaczać, ponieważ zostawiony na psie, w wysokich temperaturach sam się nagrzeje i zamiast chłodzić, zacznie go dodatkowo ogrzewać. Jeżeli po tych działaniach nie nastąpi poprawa, jak najszybciej udaj się ze zwierzęciem do weterynarza, ponieważ konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Obserwuj swoje zwierzę

Latem, gdy temperatury są bardzo wysokie, musimy szczególną opieką otoczyć tych, którzy na nas polegają. Wśród nich są oczywiście zwierzęta. Nie tylko nasze, ale także dzikie i wolnobytujące. Nie bądź obojętny na to, co dzieje się wokół Ciebie i w miarę możliwości, szybko reaguj w stanach zagrożenia życia i zdrowia zwierząt. Na naszym blogu znajdziesz cały wpis o tym, jak uniknąć przegrzania zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *