Przejdź do treści

Uwaga, upał! Zadbaj o swoje zwierzę

Zimny prysznic, chłodzące napoje, lody, zasłonięta głowa, kremy z filtrem, kąpiel w jeziorze, no i ubrania – a raczej, jak najmniej ubrań! Tak dbamy o siebie w trakcie upałów. A co z naszymi zwierzętami? One nie zdejmą sierści, nie nałożą czapki, nie wejdą pod prysznic, gdy najdzie je ochota. O nie musimy zadbać my.

Tak jak zimą dbamy o to, by nie miały odmrożeń, tak latem istotne jest, by się nie przegrzewały. Szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy temperatura osiąga rekordowe wartości, jesteśmy wręcz zobowiązani do szczególnej troski o zwierzęta.

W domu najlepiej

Kiedy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, lepiej ograniczyć wędrówki z psem do niezbędnego minimum. Rekomendujemy krótkie spacery, najlepiej nie pomiędzy 11.00 a 15.00, gdy słońce jest najostrzejsze. Co więcej, zawsze należy mieć ze sobą butelkę świeżej wody, by pies w każdej chwili mógł się napić. A jeżeli już przebywamy na zewnątrz – dobrze jest znaleźć zacienione miejsce.

W domu zwierzęciu należy za to zapewnić chłodne miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Warto też udostępnić zwierzętom domowym pomieszczenia wyłożone płytkami, a więc kuchnie lub łazienki, by odpoczywając tam, mogły się dodatkowo ochłodzić. Popularne i niezwykle pomocne są też specjalne maty chłodzące, a także wszelkiego rodzaju wiatraki i wentylatory. Na tych ostatnich skorzystamy także my!

Słońce psu na budę

Jeżeli musisz zostawić psa na łańcuchu, pamiętaj: buda, w której zwierzę odpoczywa powinna być w cieniu. Stale napełniaj miskę z wodą i regularnie ją wymieniaj, ponieważ szybko się nagrzewa i nie stanowi specjalnej ochłody w upalne dni. Koniecznie zadbaj też o to, by łańcuch był odpowiednio długi.

Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, trzymanie psa na łańcuchu przez całe jego życie jest ZAKAZANE. Kiedy widzisz krzywdzone w ten sposób zwierzę, nie zwlekaj i reaguj. Zwróć uwagę sąsiadowi, który skazuje swojego psa na codzienne katusze, trzymając go latem na łańcuchu, bez wody i schronienia przed słońcem czy deszczem. Nie wahaj się także powiadomić o takim postępowaniu najbliższą organizację humanitarnej ochrony zwierząt. A gdy będziesz tego świadkiem w przyszłości – zgłoś to nam, przez aplikację Animal Helper.

O psie, który jeździł sauną

Trudno w to uwierzyć, ale wciąż nagminnie zdarzają się przypadki zamykania psów w samochodach. Auta pozostawione w pełnym słońcu, w kilka minut zamieniają się w saunę. Do tego dochodzi brak dostępu do świeżego powietrza i nieszczęście gotowe. W takich momentach kluczowy jest czas reakcji.

Jest to sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu zwierzęcia i aby je uratować, konieczne jest wybicie szyby i jak najszybsze wydostanie go z tej śmiercionośnej pułapki. Co więcej, ten czyn uzasadnia stan wyższej konieczności (art. 26 par. 1 KK), także nie obawiaj się przykrych konsekwencji swojej reakcji na zwierzęce cierpienie. Pamiętaj jednak, by natychmiast powiadomić o wszystkim Policję.

Najbardziej potrzebujący

Latem powinniśmy pamiętać także o zwierzętach dzikich i bezdomnych. Im także możemy pomóc, choćby poprzez wystawienie miski z wodą i regularne jej napełnianie. Dzięki temu przechodzące obok wolnobytujące zwierzę będzie mogło się napoić. Mowa tu rzecz jasna nie tylko o psach i kotach, ale także ptakach i innych zwierzętach, które w mocnym upale walczą o przetrwanie.

W gorące dni często możemy natknąć się na zwierzęta skrajnie wyczerpane słońcem i bardzo odwodnione. W takim wypadku pozwólmy im ukryć się w cieniu i w miarę możliwości, podajmy im zimną wodę. Warto powiadomić też najbliższe schronisko dla bezdomnych zwierząt – interwencja może uratować zwierzęciu życie.

Nie bądź obojętny

Ekstremalnie wysokie temperatury to nieodłączna część lata. I choć są tacy, którzy uwielbiają taką pogodę, innym bardzo ona szkodzi. Wśród tych drugich są oczywiście zwierzęta. Dlatego miesiące wakacyjne to czas szczególnej troski o nasze czworonogi. Bacznie je obserwujmy, bo w chwilach zagrożenia zdrowia i życia liczy się przede wszystkim szybkie działanie.

1 komentarz do “Uwaga, upał! Zadbaj o swoje zwierzę”

  1. Pingback: Gdy robi się zdecydowanie za gorąco – udar cieplny u zwierząt - animal helper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *